Sports

High school scoreboard

Football

SPSL North Division —

Puyallup 21, Decatur 10 (Friday)

Puyallup 0 0 14 7 — 21

Decatur 0 10 0 0 — 10

Decatur — Nick Belcourt 25 yard field goal

Decatur — Clark Colvin 6 run (Belcourt kick)

Puyallup — Jorey Johnson 62 pass from Brennen Boyes (McGlothien kick)

Puyallup — Johnson 6 pass from Boyes (McGlothlen kick)

Puyallup — Johnson 4 run (Thomas kick)

Graham-Kapowsin 46, Beamer 0 (Friday)

Beamer 0 0 0 0 — 0

G-Kapowsin 12 27 7 0 — 46

G-K — Chris Ratterray 8 run (kick failed)

G-K — Greg Logan 55 punt return (pass failed)

G-K — Gannon Kessler 2 run (Nothstein kick)

G-K — Logan 25 pass from Jeff Logan (Nothstein kick)

G-K — Jamaal Jones 68 pass from Jeff Logan (Sacciotti kick)

G-K — Eli Shoemaker 40 pass from Logan (kick failed)

G-K — Kessler 5 run (Sacciotti kick)

Federal Way 31, Emerald Ridge 7 (Saturday)

Emerald Ridge 0 0 7 0 — 7

Federal Way 0 14 14 3 — 31

Federal Way — George Williams 4 run (Kelyn Rowe kick)

FW — Jordan Pulu blocked punt recovered in endzone (Rowe kick)

FW — Rian Miller 38 pass from Nick Tanielu (Rowe kick)

FW — Daytrez Sterling 9 pass from Tanielu (Rowe kick)

ER — Erik Pollard 67 pass from Steven Blume (Sean Halligan kick)

FW — Rowe 32 field goal

Kentridge 33, Jefferson 8 (Saturday)

No details reported

Girls Swimming

Jefferson 95, Tahoma 90

200 medley relay — Jefferson (Janice Huynh, Savannah Coe, Michelle Hogan, Amber Cratsenberg) 2:00.25. 200 free — Michelle Hogan, J, 2:19.34. 200 IM — Rachel Reese, T, 2:18.73. 50 free — Michelle Hayden, T, 26.20. Diving — Alyssa Kellar, J, 183.15. 100 fly — Alena Morris, T, 1:02.10. 100 free — Amber Cratsenberg, J, 56.05. 500 free — Amber Cratsenberg, J, 5:34.96. 200 free relay — Tahoma (Michelle Hayden, Ashley Wetmore, AJ Davis, Alena Morris) 1:54.65. 100 back — Rachel Reese, T, 1:01.51*. 100 breast — Savannah Coe, J, 1:14.02. 400 free relay — Jefferson (Amber Cratsenberg, Janice Huynh, Michelle Hogan, Savannah Coe) 4:02.96.

Beamer 94, Curtis 92 (Thursday)

200 medley relay — Beamer 1:56.6*. 200 free — Soria, Beamer, 2:04.46. 200 IM — Kim, Beamer, 2:25.48*. 50 free — Murphy, Beamer, 25.33. Diving — Wilmott, Curtis, 1:35.95. 100 butterfly — Soria, Beamer, 1:00.17*. 100 free — Murphy, Beamer, 55.95*. 500 free — Kim, Beamer, 5:34.77. 200 free relay — Beamer 1:48.73. 100 back — Erickson, Beamer, 1:06.91. 100 breaststroke — J. Freeborn, Beamer, 1:14.58. 400 free relay — Beamer 3:48.51*.

Volleyball

Beamer d. Lincoln, 25-14, 25-14, 22-25, 25-20 (Thursday)

Beamer highlights — Alex Schultz, 18 assists; Ericka Duffy, seven kills; Megan Stumpf, nine kills, three blocks.

Federal Way d. Hazen, 25-8, 25-12, 25-19 (Thursday)

Federal Way highights — Trisha Paulina, 17 assists; Taylor Harris, seven kills, three aces; Monica McConnaughey, six kills, six aces; Paulina McKenna, six kills, three blocks, five aces.

Thomas Jefferson d. White River, 25-22, 25-22, 25-18 (Monday)

Jefferson highlights — Kendra Ansotigue, four aces, nine assists, three digs; Allie Crowe, seven aces, 33 assists; Morgann Green, 12 kills.

Girls Soccer

Beamer 2, Emerald Ridge 1 (Thursday)

Emerald Ridge goal — Audrey Sullivan (unassisted, 29th minute). Beamer goals — Breanna Straus (unassisted, 38th minute), Holland Crook (unassisted, 55th minute). Records — Beamer 2-0-0; Emerald Ridge 1-1-0

Auburn Riverside 2, Federal Way 1 (Thursday)

Auburn Riverside goals — Megan Amis (penalty kick), Ariell Swan (Kaeli Cassaday, 69th minute). Federal Way goal — Alleah Pac (penalty kick). Records — Federal Way 0-2-0; Auburn Riverside 2-0-0.

Jefferson 1, Auburn 0 (Thursday)

Jefferson goal — Lauren Jerde (Hayley Albrecht, 76th minute). Shutout — Nicole Price, TJ. Records — Auburn 0-1-1; Jefferson 1-0-1.

Puyallup 4, Decatur 2 (Thursday)

Puyallup goals — Ali Beal (unassisted, 14th minute), Beal (unassisted, 34th minute), Midori Moorehead (unassisted, 37th minute), Leigh Baldridge (Lindsey Dodrinkski, 61st minute). Decatur goals — Rylie Buckholz (unassisted, 39th minute), Ashley Graves (unassisted, 5th minute). Records — Puyallup 1-1-0; Decatur 0-1-0.

Boys Tennis

Auburn 3, Federal Way 2 (Saturday)

Singles — Jake Stewart, FW, beat Eric Haughland 6-1, 6-0; Jason Guo, FW, beat Tim Hartke 7-5, 6-1.

Doubles — Josh Jeter-Jake Carlson, A, beat May Ward-Sam Conklin 6-0, 6-4; Travis Hanley-Jesse Fisher, A, beat Deshan Williams-Dalton Aliey 7-6, (7-2), 6-7, (6-8), 6-1; Brenton Millard-Brandon Wilbur, A, beat Ben Blackwer-Matt Havili 6-3, 6-1.

Bellarmine Prep 5, Jefferson 0 (Saturday)

Singles — Noronha, Bell., beat Lee, 6-4, 6-2; Vogt, Bell., beat Creek, 6-0, 6-0.

Doubles — Gavin/A. Herron, Bell., beat Muraki/K. Rosa, 6-4, 7-6; Iyengar/S. Herron, Bell., beat M. Rosa/Gomez, 6-1, 6-3; Dolan/Lee, Bell., beat Suh/Park, 6-0, 6-0.

Jefferson 4, Auburn Riverside 1 (Friday)

Singles — Joe Lee, J, beat Ian Downey 6-0, 6-1; Kyle Creek, J, beat Branden Fitzsimmons 6-0, 6-2.

Doubles — Branden Muraki-Kainoa Rosa, J, beat Kyle McKee-Sean Peterson 6-3, 6-2; Makoa Rosa-Brandyn Gomez, J, beat Michael Fain-Conner Bauman 6-1, 6-2; Casey Low-Jared Schraeder, AR, beat Anthony Tomyn-Kevin Park 1-6, 6-1, 6-4. Records — Auburn Riverside 1-2, 1-2; Jefferson 2-1, 2-1.

Decatur 4, Spanaway Lake 1 (Friday)

Singles — Brandon Oyama, SL, beat Harry Choi, 6-4, 6-2; Ryland Goldstein, D, beat Zane Barnstein, 7-6, 7-5.

Doubles — CJ Andrus-Alex Eddy, D, beat Diaz-Elingnak, 6-2, 6-3; Matt Crahan-Ryan Westerdahl, D, beat Reed-Smith, 6-2, 6-1; Darrel Belvin-Nelson Adtkinson, D, beat Frank-Obispo, 6-1, 6-3.

Girls Golf

At Riverbend GC (par 36)

Team scores — Jefferson 70 points, Auburn Riverside 63 (Thursday)

Individuals — Jayme Carbon, J, 22 points; Katie Seo, J, 15; Janelle McPeak, AR, 15; Michelle Hartmann, AR, 15; Jenny Williams, AR, 12.

At Northshore GC (par 37)

Team scores — Federal Way 69 points, Beamer 30 (Thursday)

Individuals — Kendra Nelson, FW, 45 strokes; Pichy Promsapit, FW, 48; Emily Victor, FW, 53; Sam Evans, FW, 55; Amanda Earlywine, FW, 58.

At Meadow Park GC (par 36)

Team scores — Decatur 79 points, Curtis 31 (Thursday)

Medalist — Stacey Blunt, Decatur, 39.

Boys Golf

At Sumner Meadows GC (par 36)

Team scores — Beamer 82 points, Federal Way 59 (Thursday)

Individuals — 1, Michael Manolides, B, 36 strokes; 2, Broc Johnson, B, 38; 3, Tyler Collins, B, 39; 4, Quinn Milligan, B, 40; 5, Jordan Ferguson, FW, 42.

At Fircrest GC (par 35)

Team scores — Curtis 82 points, Decatur 57 (Thursday)

Individuals — 1, Brian Lee, C, 36 strokes; 2, Brad Buchberger, C, 37; 3 (tie), Matt Parker, D, and Darren Zemanek, C, and Matt Clare, C, 40.

At Tapps Island GC (par 35)

Team scores — Auburn Riverside 77, Jefferson 76 (Thursday)

Medalist — Dustin Hegge, AR, 36.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Aug 1 edition online now. Browse the archives.