Home

Federal Way Mirror

Back

BOYS SOCCER: Coaches name All-SPSL teams

May 31, 2013 · Updated 10:28 AM
Comments

Thomas Jefferson senior Isidro Prado-Huerta was named the Player of the Year in the SPSL North Division and will play in the fall at Highline Community College. / Casey Olson/The Mirror

SPSL 4A NORTH

Player of Year — Isidro Prado Huerta, Jefferson

Coach of Year — Dave Hanson, Jefferson

FIRST TEAM

F Isidro Prado Huerta, Jefferson; F Isaac Gettis, Mount Rainier; F Luis Alvaro Orsonio, Jefferson; F Brandon Madsen, Jefferson; D Keegan Crook, Kentwood; D Glenn Carpenter, Jefferson; D Paul Andrew McLeary, Jefferson; D Ben Clayton, Mount Rainier; D Tyler Hamishima, Jefferson; D Joey Alonzo, Kentwood; MF Alex Castillo, Mount Rainier; MF Mathew Cruz, Jefferson; MF Jose Castro, Kentwood; MF Brandon Gonzales, Auburn Riverside; MF Brian Shelton, Kentlake; MF Jacob Sullivan, Jefferson; GK Chiase Casias, Mount Rainier.

SECOND TEAM

D Dalton Meyers, Kentwood; D Nigel Hall, Jefferson; D Gunner Terrio; D Shaun Walsh, Kentridge; D Garrett Rudolph, Kentwood; D Cody Parke, Mount Rainier; MF Dakota Maslowski, Kentwood; MF Steven Chu, Mount Rainier; MF Ryan Utz, Kentlake; MF Sean Owens, Tahoma; MF Andrew Nordlie, Auburn; MF Jamie Prado Huerta, Jefferson; F Mac Henderson, Tahoma; F Ning Aung, Kent-Meridian; F Geoffery Muhoho, Kent-Meridian; F Adam Wilson, Kentridge; GK McKay Owsley, Jefferson.

SPSL 4A SOUTH

MVP — Alex Lewis, Federal Way

Defensive Player of Year — Julian Rasmussen

Coach of Year — Ryan Kolowinski, Spanaway Lake

FIRST TEAM

F Odasson Pelogi, Sr., Federal Way; F Edwin Ortiz, Sr., Federal Way; F Kelvin Horne, Sr., Beamer; F Eddie Na, Jr., Curtis; F Mikey Blumlein, Sr., Rogers; MF Alex Lewis, Sr., Federal Way; MF Spencer Nakamura, Sr., Rogers; MF Aung Ta, Jr., Beamer; MF Isak Visser, Sr., Puyallup; MF Diego Ventura, Jr., Emerald Ridge; MF Justin Burgher, Sr., Emerald Ridge; D Julian Rasmussen, Fr., Emerald Ridge; D Garrett Brewer, Sr., Federal Way; D Eric Orse, Sr., Puyallup; D Trayvon Foy, Sr., Graham-Kapowsin; D John Willett, Jr., Rogers; GK Jake Fredrikson, Jr., Rogers; GK Arick Erechar, Sr., Spanaway Lake.

SECOND TEAM

F Brad Macdougall, So., Puyallup; F Luke Munizza, Sr., Emerald Ridge; F Grant McCrea, Sr., Curtis; MF Logan Stegner, Sr., Spanaway Lake; MF McKray Kohn, Jr., Graham-Kapowsin; MF Hassani Dotson, So., Beamer; MF Jose Valentin, Rogers; MF Jose Sanchez, So., Federal Way; D Udenze Okoli, Sr., Beamer; D Jake Gregg, Jr., Beamer; D Adam Crosby, Sr., Federal Way; D Nick Goodpaster, Jr., Curtis; GK Jake Rose, Jr., Puyallup.

HONORABLE MENTION

Federal Way — Luis Sanchez. Beamer — Jong Paek, Jesse Fite.

SPSL 3A

Offensive MVP — Suwilanji Silozi, Bonney Lake

Defensive MVP — Luca Vaccarini, Decatur

Coach of Year — Luke Helling-Christy, Bonney Lake

FIRST TEAM

F Suwilanji Silozi, Sr., Bonney Lake; F Austin Walsh, Sr., Enumclaw; M Emmanual Saah, So., Auburn Mountainview; M Dalton Ogdon, Jr., Bonney Lake; M Colton Tracy, Jr., Bonney Lake; M Tyler Koenig, Sr., Enumclaw; D Luca Vaccarini, Jr., Decatur; D Zach Jones, Sr., Bonney Lake; D Evan Absolor, Sr., Enumclaw; D Matt Meyers, Sr., Peninsula; GK Alex Fausko, Jr., Auburn Mountainview; GK Moxie Osland, Sr., Bonney Lake.

SECOND TEAM

F Noah Hanks, Jr., Peninsula; F Carlos Colmenares, Sr., Auburn Mountainview; M Brody Fitzsimmons, Jr., Bonney Lake; M Curtis English, Jr., Auburn Mountainview; M Hogan Olafson, Sr., Enumclaw; M Ryan Campbell, So., Peninsula; D Brandon Henderson, Sr., Auburn Mountainview; D Jacob Bohl, So., Bonney Lake; D Spencer Smith, Sr., Decatur; D Darwin Wood, Sr., Enumclaw; GK Chris Kraemer, Sr., Enumclaw.

Commenting Rules

© Sound Publishing, Inc.
All rights reserved.
Our Titles | Work With Us