Sports

TRACK AND FIELD: Federal Way boys dominate SPSL Meet, win 10 of 17 events

Boys Track and Field

SPSL 4A championships

At French Field (Wednesday and Friday)

FINALS

100 — Zeke McNeal, Federal Way, 11.02.

200 — Zeke McNeal, Federal Way, 21.99.

400 — Zeke McNeal, Federal Way, 48.91.

800 — Mason Fletcher, Puyallup, 1:54.62.

1,600 — Mitch Stewart, Federal Way, 4:20.39.

3,200 — Michael Ottesen, Puyallup, 9:36.37.

110 hurdles — Eric Simpson, Rogers, 14.3.

300 hurdles — Aaron Persinger, Federal Way, 38.49.

400 relay — Federal Way (Robert McClatcher, Zeke McNeal, Aaron Persinger, Michael Tate), 41.93.

1,600 relay — Federal Way 3:23.20.

Pole vault — Tucker Mjelde, Tahoma, 14-0.

Triple jump — Keenan Curran, Federal Way, 46-8 ½.

Discus — Dallas Hayes, Tahoma, 162-8.

Shot put — Dallas Hayes, Tahoma, 53-8.

Javelin — Denham Patricelli, Tahoma, 159-9.

High jump — Tyson Penn, Federal Way, 6-8.5.

Long jump — Michael Tate, Federal Way, 22-3.5.

SPSL/Seamount 3A sub-district meet

At Sunset Chev Stadium (Thursday and Friday)

FINALS

Team scores: Hazen 107, Peninsula 101, Lakes 82, Decatur 76.5, Auburn Mountainview 72.5, Kennedy 68, Enumclaw 57, Bonney Lake 35, Highline 24.

100: Kevin Thompson (L) 10.91; Zxavier Weston (L) 11.12; Jason Cowan (K) 11.14

200: Cowan 22.71; Zack Mason (E) 22.84; Devin Bryant (AM) 23.05

400: Sammie Long (L) 50.89; Devin Nguyen (Ha) 51.21; Lance Manago (BL) 51.54

800: Chris Scharer (AM) 1:57.86; Keith Beasley (Ha) 1:58.20; Samuel Gustafsson (Hi) 1:59.77

1600: Gustafsson 4:31.10; Nick Dorsett (K) 4:33.78; Aarun Rumbaugh (AM) 4:34.60

3200: Dorsett 10:01.36; Daniel Karpman (Ha) 10:08.70; Stephen Nelson (L) 10:13.02

110 high hurdles: Blake Dukowitz (P) 15.42; Drew Thompson (K) 15.60; Alec Schantz (BL) 16.93

300 IH: Dukowitz 42.14; Ben Tuazon (Ha) 42.76; Matthew Shirley (P) 43.44

4x100 relay: L 43.48; Ha 43.51; K 44.09

4x400 relay: Ha 3:29.04; L 3:30.02; K 3:31.72

High jump: Kevin Young (D) 5-10; Spencer Shear (Ha) 5-8; Will Hopkins (P) 5-8

Long jump: Mason Jacobs (Ha) 21-0.75; David Phan (Ha) 21-0; Young 20-7

Triple jump: Tracy Wilson (D) 42-1.75; Bahari Watkins (Ha) 41-9.5; Trey Rodarte (E) 40-9

Pole vault: Shear 14-1; Grant Button (E) 12-3; Evan Larsen (K) 12-0; Austin Sita (Hi) 12-0; Keegan Provo (AM) 12-0

Shot put: Noel Maafala (D) 46-8.5; Brendon Streeper (E) 43-8.5; Joshua Bennet (D) 43-3.5

Discus: Maafala (D) 155-5; Nicholas Amua (AM) 137-9; Sterling Kendrick (L) 128-6

Javelin: Benjamin Smith (P) 165-9; Sage Dixon Galbreath (E) 158-10; Markus Fornelius (E) 156-3

 

Girls Track and Field

SPSL 4A championships

At French Field (Wednesday and Friday)

FINALS

100 — Kennadi Bouyer, Curtis, 12.12.400 — Chante Spotser, Beamer, 56.64.

200 — Kennadi Bouyer, Curtis, 24.55.

800 — Lyndee Dawson, Puyallup, 2:18.16.

1,600 — Lyndee Dawson, Puyallup, 5:10.93.

3,200 — Madison Colley, Emerald Ridge, 11:35.05.

100 hurdles — Mariyah Vongsaveng, Federal Way, 14.43.

300 hurdles — ShaRaya Quinn, Emerald Ridge, 42.81.

400 relay — Federal Way (Gabriela Pelogi, Ta'Mara Richey, Mariyah Vongsaveng, Karis Cameron), 48.19.

800 relay — Federal Way (Gabriela Pelogi, Ta'Mara Richey, Mariyah Vongsaveng, Karis Cameron), 1:43.42.Discus — Quiana Lawrence, Spanaway Lake, 114-1.

1,600 relay — Beamer 4:02.61.

Long jump — Kennadi Bouyer, Curtis, 19-3.

Javelin — Savanna Haverfield, Tahoma, 118-1.

Shot put — Kaya Warrior, Jefferson, 40-4.

High jump — Lori Hansen, Auburn Riverside, 5-2.

Triple jump — Brittni Williams, Auburn Riverside, 38-4.

Pole vault — Beth Parrish, Kentwood, 10-6.

SPSL/Seamount 3A sub-district meet

At Sunset Chev Stadium (Thursday and Friday)

FINALS

Team scores: Enumclaw 133.83, Decatur 126.33, Auburn Mountainview 107.5, Peninsula 71, Lakes 56, Highline 53, Hazen 45.33, Bonney Lake 54, Kennedy 24.

100: Whitney Diggs (Ji) 12.54; Ericka Budinich (D) 12.94; LEah Johnson (D) 12.94; Nicole Carter (AM) 12.94

200: Diggs 25.60; Aleea Gwerder (E) 25.91; Carter 26.46

400: Diggs 55.75; Gwerder 58.10; Jenelta Yates (D) 1:00.88

800: Kate Lilly (Ha) 2:19.80; Katie Lynch (P) 2:19.98; Sierra Espinal (BL) 2:21.43

1600: Lynch 5:18.74; Hannah Calvert (E) 5:22.91; Samantha Engebretsen (E) 5:23.22

3200: Engebretsen 12:26.64; Calvert 12:26.96; Thais Pedro (Hi) 12:31.94

100 HH: Maria Blad (E) 15.19; Anna Paradee (D) 16.31; Christina Wiley (L) 16.28

300 IH: Kathleen Ballweber (L) 44.70; Blad 48.73; Haley Theriault (BL) 50.03

4x100 relay: D 49.72; AM 50.88; L 51.31

4x200 relay: Hi 1:46.83; L 1:46.92; E 1:47.43

4x400 relay: E 4:08.80; D 4:13.43; L 4:18.62

High jump: Maddie Taylor (AM) 5-2; Jillian Salkind (E) 4-8; Michelle Lilly (Ha) 4-8; Olivia Sullivan (D) 4-8

Long jump: Gwerder 17-5; Budinich 17-3.5; Kathleen Ballweber 17-2

Triple jump: Abi Alfrey (AM) 34-8.5; Emma Tushhoff (Ha) 34-6; Ashli Miles (L) 33-10.5

Pole vault: Anna Paradee 11-0; Danielle Carnahan (K) 10-9; Victoria Braun (D) 10-3

Shot put: KC Moulden (E) 39-4; Heaven Palaita (AM) 35-2; Samantha Boudreau (BL) 34-9

Discus: Michala Zilkey (P) 127-7; Parris Watson (D) 114-7; Moulden 113-4

Javelin: Rachel Greve (AM) 108-11; Elli Alfrey (AM) 105-3; Kattie Craft (E) 97-9

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Oct 24 edition online now. Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates