Sports

TRACK AND FIELD: Federal Way boys win prestigious Tacoma Invitational

Boys Track

Tacoma Invitational

at Mount Tahoma High School (Saturday)

Team scores: Federal Way 168, Henry Jackson 65, Gig Harbor 54.5, Todd Beamer 41, White River 39, Tumwater 38, Eatonville 36, Lakes 35, Capital 28, Cedar Park Christian 27, Henry Foss 20, Graham-Kapowsin 20, Peninsula 19, Lincoln 16, Emerald Ridge 15, Charles Wright Academy 12, Woodrow Wilson 11.5, Thomas Jefferson 10, Tacoma Baptist 9, Puyallup 8, Bethel 8, Mt Rainier 5, Sumner 5, Spanaway Lake 5, Bainbridge 3, Mt Rainier Lutheran 2, Stadium 2

Top-three finishers

100: Chambers (Foss) 10.80a, Strong (Gig Harbor) 10.90a, Ezekiel McNeal (Fed Way) 10.91a.

200: Chambers (Foss) 21.44a, Brown (Tumwater) 22.05, McNeal (Fed Way) 22.17a

400: Brown (Tum) 49.00a, Jamare Davis (Todd Beamer) 50.51a, Long (Lakes) 51.08a.

800: Robert (Henry Jackson) 1:57.54a, Tremaine Rambo (Fed Way) 1:57.59a, Mitch Stewart (Fed Way) 1:58.64a.

1600: Beck (Gig Harbor) 4:21.48a, Carroll (Gig Harbor) 4:26.44a, Cole (C.P. Christian) 4:28.77a.

3200: Peloquin (Gig Harbor) 9:18.13a, Riordan (C.W. Acad) 9:18.52a, Olson (Henry Jackson) 9:28.04a.

110 HH: Liebel (White River) 14.51a, Aaron Persinger (Fed Way) 15.07a, Durden (Tum) 15.12a.

300 IH: Liebel (White River) 38.67a, Durden (Tum) 39.23a, Persinger (Fed Way) 39.77a.

4x100 relay: Federal Way (D'londo Tucker, Ezekiel McNeal, Aaron Persinger, Michael Tate) 42.87a.

4x400 relay: Federal Way (Aaron Persinger, Ezekiel McNeal, Jason Palmer, Michael Tate) 3:22.99a.

Distance Medley: Henry Jackson (Jadon Olson, Cordell Johnson, Conner Hayes, Spencer Robert) 10:36.24a.

High jump: Tyson Penn (Fed Way) 6-04, D'Londo Tucker (Fed Way) 6-02, Singer (GK) 6-0.

Long jump: Mike Tate (Fed Way) 22-0, Keenan Curran (Fed Way) 21-1.5, Eckwood (Lincoln) 20-07.

Triple jump: Keenan Curran (Fed Way) 46-0, Adrian Shocks (Beamer) 45-05, D'Londo Tucker (Fed Way) 44-02.

Pole vault: Calhoon (C.P. Christian) 14-00, Kleven (Jackson) 13-06, Mathias Forward (Fed Way) 13-00.

Shot put: Albert Havili (Fed Way) 52-08, Hatton (Eatonville) 51-02.5, Miller (Capital) 48-06.50.

Discus: Albert Havili (Fed Way) 161-09, Miller (Capital) 152-01, Hatton (Eatonville) 142-00.

Javelin: Smith (Peninsula) 151-04, Almeida (C.P. Christian) 151-02, Fairhart (Eatonville) 150-05.

Girls Track

Tacoma Invitational

at Mount Tahoma High School (Saturday)

Team scores: Gig Harbor 127, Federal Way 62.5, Henry Jackson 57, Todd Beamer 55, Emerald Ridge 46, Thomas Jefferson 39, Cedar Park Christian 36, Bethel 35, Tumwater 32.5, Peninsula 31, Spanaway Lake 24, Bainbridge 23, Capital 22, Lincoln 19, Puyallup 15, White River 14, Eatonville 14, Woodrow Wilson 13.5, Port Angeles 13, Tacoma Baptist 12, Rogers-Puyallup 11, Lakes 9, Mt Rainier Lutheran 6, Auburn Riverside 5.5, Sumner 5, Bonney Lake 5, Graham-Kapowsin 5, Charles Wright Academy 2, Stadium 1, Chief Leschi 1

Top-Three finishers

100: McDonald (Tac Baptist) 12.72a, Hamlin (Bethel) 12.78a, Gabriela Pelogi (Fed Way) 12.79a.

200: Fontenette (Bethel) 25.82a, Hamlin (Bethel) 25.95a, Chante Spotser (Todd Beamer) 26.16a.

400: Feldmeier (Tumwater) 57.41a, Chante Spotser (Todd Beamer) 58.58a, Beezhold (C.P. Christian) 59.49a.

800: Ackerley (Bainbridge) 2:20.40a, Larson (C.P. Christian) 2:21.21a, Lynch (Peninsula) 2:25.40a.

1600: Larson (C.P. Christian) 5:03.32a, Paul (Gig Harbor) 5:24.27a, Patterson (Rogers) 5:28.02a.

3200: Rawlins (Henry Jackson) 11:24.31a, Pierson (Capital) 11:38.20a, Ashley Mason (Todd Beamer) 11:39.90a.

100 HH: Quinn (Emerald Ridge) 14.85a, Mariyah Vongsaveng (Fed Way) 14.92a, Edge (Gig Harbor) 15.16a.bor

300 IH: Quinn (Emerald Ridge) 45.20a, Ballweber (Lakes) 46.61a, Vongsaveng (Fed Way) 46.64a.

4x100 relay: Federal Way (Gabriela Pelogi, Ariya Kendrick, Mariyah Vongsaveng, Karis Cameron) 50.04a.

4x200 relay: Gig Harbor (Charlotte Dennis, Katherine Frame, Julia Sahlin, Sara Meisburger) 1:46.25a.

4x400 relay: Gig Harbor (Charlotte Dennis, Katherine Frame, Riley Paul, Julia Sahlin) 4:09.15a.

Distance Medley: Henry Jackson (Brooke Kingma, Mary Charleson, Jessica Rawlins, Brenna Robert) 12:53.20a.

High jump: Crawford (White River) 5-02, Jost (Gig Harbor) 5-02, Feldmeier (Tumwater) 4-10.

Long jump: Jost (Gig Harbor) 18-05, Ta'Mara Richey (Fed Way) 17-08.50, Russell (Tumwater) 17-04.75.

Triple jump: Jost (Gig Harbor) 39-02.25, Richey (Federal Way) 38-01.50, Pischer (Henry Jackson) 34-11.50.

Pole vault: Montana Pellegrini (Thomas Jefferson) 10-00.00, Allison Arthur (Thomas Jefferson) 9-06.00, Smith (Gig Harbor) 9-06.00.

Shot put: Kaya Warrior (Thomas Jefferson) 40-08.00, Harvey (Lincoln) 40-06.75, Markham (Gig Harbor) 39-06.25.

Discus: Lawrence (Spanaway Lake) 122-08, Harvey (Lincoln) 121-00, Zilkey (Peninsula) 109-00.

Javelin: Markham (Gig Harbor) 115-10, Newman (Eatonville) 101-07, Cabe (Gig Harbor) 100-07.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Aug 29 edition online now. Browse the archives.