Sports

High school sports scoreboard

Football

Final SPSL North standings — Federal Way (7-0, 8-1), Kentridge (5-2, 6-3), Kentwood (5-2, 6-3), Tahoma (4-3, 5-4), Kent-Meridian (3-4, 4-5), Kentlake (3-4, 3-6), Jefferson (1-6, 1-8), Decatur (0-7, 1-8).

Final SPSL South standings — Rogers (6-1, 7-2), Bethel (5-2, 7-2), Puyallup (5-2, 7-2), Graham-Kapowsin (5-2, 6-3), Emerald Ridge (3-4, 5-4), Curtis (3-4, 4-5), Spanaway Lake (1-6, 2-7), Beamer (0-7, 2-7).

Federal Way 42, Jefferson 22 (Friday)

Jefferson 0 0 14 8 — 22

Federal Way 21 21 0 0 — 42

FW: Aaron Broussard 53 pass from Justin Southern (Kelyn Rowe kick)

FW: Justin Southern 1 run (Rowe kick)

FW: Greylin James 22 pass from Justin Southern (Rowe kick

FW: Jordan Larson 8 pass from Justin Southern (Rowe kick)

FW: Justin Southern 17 run (Rowe kick)

FW: Andre Barrington 65 run (Rowe kick)

TJ: Bryant Cameron 48 interception return (kick failed)

TJ: Bryant Cameron 21 pass (Taylor Stark pass from Cameron)

TJ: Trenton Pinson 10 run (Pinson run)

Curtis 34, Beamer 25 (Saturday)

Curtis 3 14 0 17 — 34

Beamer 0 12 0 13 — 25

Curt: Scott Panitz 40 field goal

Beam: Cory Obungen 3 pass from Christian Cooper (kick failed)

Curt: A.J. Wilson 1 run (Scott Panitz kick)

Beam: Josh Waller 11 pass from Christian Cooper (kick failed)

Curt: A.J. Wilson 1 run (Scott Panitz kick)

Curt: Scott Panitz 25 field goal

Beam: Lamardray Fuller 1 run (kick failed)

Curt: Stan Langlow 4 pass from Chad Rasmussen (Scott Panitz kick)

Beam: Lamardray Fuller 14 pass from Christian Cooper (Vinny Dom kick)

Curt: A.J. Wilson 4 run (Scott Panitz kick)

Tahoma 39, Decatur 0 (Thursday)

Tahoma 14 19 6 0 — 39

Decatur 0 0 0 0 — 0

No scoring details reported

Girls Soccer

Final SPSL North standings — Kentwood (10-1-3), Tahoma (10-2-2), Jefferson (8-1-5), Decatur (5-4-5), Federal Way (4-7-3), Kentridge (3-7-3), Kentlake (3-8-3), Kent-Meridian (0-13-0).

Final SPSL South standings — Beamer (14-0-0), Puyallup (9-4-1), Curtis (9-4-1), Graham-Kapowsin (8-3-3), Rogers (4-6-4), Emerald Ridge (4-7-3), Bethel (2-12-0), Spanaway Lake (0-13-0).

Federal Way 7, Kent-Meridian 0 (Thursday)

Federal Way goals — Alleah Pac (un) 11:00, Kaitlyn Keyes (un) 33:00, Haley Ward (Keyes) 42:00, Briana D’Aguiar (Jackie Evenson) 46:00, Kendal Feider (Megan Stokes) 55:00, Pac (Keyes) 60:00, Feider (Evenson) 65:00. Shutout —Samantha Freed, Eleanor Johnson.

Jefferson 0, Kentlake 0 (Thursday)

Jefferson shutout — Megan Hilby. Kentlake shutout — Alyssa Loos.

Beamer 4, Puyallup 1 (Thursday)

Beamer goals — Holland Crook (un) 0:52, Jessica Niewoehner (un) 33:51, Megan Miller (un) 38:06, Nicole Peterson (Jordan Crook) 62:05. Puyallup goal — Nikki Johnson (un) 75:53.

Volleyball

SPSL 4A Volleyball Tournament (Saturday)

At Bethel High School

Bethel d. Jefferson, 31-29, 25-17, 20-25, 25-18 (Saturday)

Bethel highlights — Kelli Bood, 13 digs; Brandy Iverson, 16 kills; Jackie Trinque, 32 assists; Aurora Vasquez, 10 kills. Jefferson highlights — Kendra Ansotigue, 5 kills; Rachelle Eckert, 10 kills; Morgann Green, 10 kills; Nyssa Hovda, 5 kills; Katelyn Nugent, 6 kills. Records — Bethel 6-8-0 (5-7-0), Jefferson 6-9-0 (6-8-0).

Girls Swimming

West Central District 4A Championships

At Rogers Aquatic Center in Puyallup

200 medley relay — Beamer (Rachel Kim, Jenelle Freeborn, Eryn Murphy, Jessica Soria) 1:54.11*. 200 free — 1, Amy Friedhoff, Jefferson, 1:54.44*; 2, Clara Heffernan, Olympia, 1:56.19*; 3, Chelsea Bailey, Kentlake, 1:57.79*. 200 IM — 1, Marley Prothero, Kentwood, 2:09.97*; 2, Katie Matulic, Decatur, 2:11.16*; 3, Jordan Barlcay, Kentridge, 2:14.49*. 50 free — 1, Eryn Murphy, Beamer, 25.37*; 2, Helen Tripple, South Kitsap, 25.49*; 3, Briley Boggs, Decatur, 25.76. Diving — 1, Angela Hansen, Decatur, 286.25; 2, Erica Devries, Stadium, 284.85; 3, Laura Schrader, Beamer, 277.50. 100 fly — Briley Boggs, Decatur, 58.75*; 2, Jessica Soria, Beamer, 58.79*; 3, Kelly Erickson, Beamer, 1:01.78*. 100 free — 1, Scarlett Cann, Stadium, 54.77*; 2, Eryn Murphy, Beamer, 54.84*; 3, Danielle Ellis, Gig Harbor, 55.71. 500 free — 1, Amy Friedhoff, Jefferson, 5:04.03*; 2, Clara Heffernan, Olympia, 5:08.50*; 3, Kaela Pettitt, Rogers, 5:21.65*. 200 free relay — Beamer (Kelly Erickson, Jessica Soria, Eryn Murphy, Rachel Kim) 1:42.22*. 100 back — 1, Chelsea Bailey, Kentlake, 58.87*; 2, Rachel Kim, Beamer, 1:00.21*; 3, Katie Matulic, Decatur, 1:01.96*. 100 breast — 1, Marley Prothero, Kentwood, 1:08.56*; 2, Laurel Barrett, Rogers, 1:09.18*; 3, Jordan Barclay, Kentridge, 1:10.16*. 400 free relay — Gig Harbor (KC Hughes, Brianne Lind, Danielle Ellis, Brooke Dacus) 3:43.72*.

Boys Cross Country

Westside Classic

At American Lake Golf Course in Lakewood

Team scores (top six to state) — Gig Harbor 60, Tahoma 61, North Kitsap 135, Decatur 145, Central Kitsap 174, Puyallup 185, South Kitsap 198, Rogers 231, Kentridge 245, Emerald Ridge 250, Bellarmine Prep 264, Olympia 278, Curtis 279, Jefferson 285, Beamer 337, Kentlake 416.

Individuals (top 30 to state) — 1, Miles Unterreiner, Gig Harbor, 15:14.7; 2, Jonathan Lafler, Tahoma, 15:17.8; 3, Kevin Rosaaen, Wilson, 15:18.9; 4, Rob Webster, Puyallup, 15:21.6; 5, Shane Moskowitz, Central Kitsap, 15:33.9; 6, Conner Peloquin, Gig Harbor, 16:00.2; 7, Justin Englund, Decatur, 16:02.5; 8, Cascade Herriott, Central Kitsap, 16:07.1; 9, Casey Campbell, Tahoma, 16:07.5; 10, Josh Smith, Decatur. 16:08.4; 11, Kelton Sears, Tahoma, 16:09.9; 12, Jon Phillips, South Kitsap, 16:11.2; 13, Kevin Thompson, Emerald Ridge, 16:13.9; 14, Chris Adgar-Beal, Gig Harbor, 16:15.7; 15, Justin Helm, Decatur, 16:17.2; 16, Paul Coulter, North Kitsap, 16:20.7; 17, Colby Peters, Rogers, 16:23.0; 18, Jeff Baklund, Jefferson, 16:28.1.

Girls Cross Country

Westside Classic

At American Lake Golf Course in Lakewood

Team scores (top six to state) — Gig Harbor 59, Bellarmine 84, North Kitsap 114, Jefferson 129, Tahoma 134, Curtis 157, Olympia 166, Central Kitsap 227, Stadium 230, Rogers 249, Puyallup 251, Beamer 343, Kentlake 394, Emerald Ridge 396, Kentwood 410, Graham-Kapowsin 416.

Individuals (top 30 to state) — 1, Kayla Evans, Bellarmine Prep, 18:12.2; 2, Alyssa Andrews, Gig Harbor, 18:25; 3, Nicole Cochran, Bellarmine Prep, 18:32.6; 4, Kate Stuart, Gig Harbor, 18:45.8; 5, Annie Dear, Olympia, 18:53.2; 6, Chloe Treleven, Stadium, 19:03.8; 7, Shannon Moskowitz, Central Kitsap, 19:09.6; 8, Clare Kane, Olympia, 19:10.4; 9, Anna Kalbrener, Gig Harbor, 19:11.1; 10, Hilary Leonard, North Kitsap, 19:14.4; 11, Hannah Mittelstaedt, Tahoma, 19:14.8; 12, April Lewis, Curtis, 19:22.2; 13, Lauren Clawson, Tahoma, 19:22.5; 14, Erika Martin, Curtis, 19:23.1; 15, Vanessa Bennum, Jefferson, 19:23.7; 16, Jasmine Johnson, Federal Way, 19:24.2; 17, Annelise Weinmann, North Kitsap, 19:28.3; 18, Danielle Hunter, Mt. Tahoma, 19:31.4; 19, Camryn Patrick, Jefferson, 19:32.4; 20, Julia Freeberg, Bellarmine Prep, 19:33.3; 21, Britta Peterson, South Kitsap, 19:38.0; 22, Alyssa Merrill, Puyallup, 19:46.0; 23, Lacey Printz, Jefferson, 19:50.7.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Aug 29 edition online now. Browse the archives.