Sports

HIGH SCHOOL SCOREBOARD

Boys Golf

At Sumner Meadows (par 36)

Team scores — Curtis 76 points, Beamer 60 (Thursday)

Individuals — 1 (tie) Dax Wallet, B, and Sven Jadwin, C, 39 strokes; 3, Kevin Yang, C, 40; 4, Sam McClain, C, 41; 5 (tie) Nate Smith, B, and Lucas Balala, C, 42.

At Enumclaw GC (par 35)

Team scores — Enumclaw 83 points, Decatur 68 (Thursday)

Individuals — 1, Bill Miller, E, 37; 2 (tie), Kolton Tinney, E, and Josh Erickson, E, 38; 4 (tie), Beau Brock, E, and Thomas Hudon, E, 39.

At Auburn GC (par 36)

Team scores — Federal Way 57 points, Auburn 45 (Tuesday)

Individuals — 1, Taylor May, F, 39 strokes; 2, Travis Shaflik, F, 40; 3, Adam Crosby, F, 46; 4 (tie) Andrew Engelhardt, A; Joe Potts, F, 47.

At Riverbend GC (par 36)

Team scores — Beamer 79, Jefferson 73 (Tuesday)

Co-medalists — AJ Seo, TJ, and Nate Smith, Beamer, 38s.

 

Girls Golf

At Meadow Park GC (par 30)

Team scores — Beamer 103 points, Curtis 77 (Thursday)

Individuals — 1, Hannah Prince, B, 35 strokes; 2, Amanda Imm, B, 37; 3 (tie) Jiwon Choe, C, and Anvy Crowley, B, 40; 5, Jenna Choi, B, 42.

At High Cedars GC (par 36)

Team scores — Decatur 128 points, Bonney Lake 107 (Wednesday)

Individuals — 1, Celia Beyke, D, 39 strokes; 2 (tie) Desirae Haselwood, BL, and Taylor Treuboy, D, 46; 4 (tie) Miranada Lehman, D, and Darian Keutes, D, 49.

At Sumner Meadows (par 36)

Team scores — Jefferson 100 points, Beamer 73 (Tuesday)

Individuals — 1, Alexus Song, J, 41 strokes; 2, Jeny Lee, J, 43; 3 (tie) Amanda Imm, B; Hannah Yi, J, 45; 5 (tie) Eunique Washington, J; Bailey Rundel, J, 50.

At Northshore GC (par 37)

Team scores — Beamer 66, Federal Way 23 (Monday)

Medalist — Amy Crowley (Beamer), 47.

 

Boys Tennis

SPSL Central standings — Jefferson 10-0, Auburn 6-3, Auburn Riverside 5-4, Curtis 4-6, Beamer 3-7, Federal Way 1-9.

Jefferson 5, Beamer 0 (Wednesday)

Singles — Alex Lee beat Jimmie Stone, 6-2, 6-0; Cameron Martin beat Max Dalrymple, 6-0, 6-0.

Doubles — Alex Chan-Zach Martin beat Ben Arata-Sam Yi 6-0, 7-6(0); Hakeem Clark-Alex Papke beat Jesse Fite-Ellis McDowell 6-3, 7-5; Michael Ziccarelli-Donavan Gomez beat Brad Hoefel-Charlie Wong 6-0, 6-1.

Decatur 3, Peninsula 2 (Wednesday)

Singles — Ken Sheedy (D) beat Sookbirsingh, 6-0, 7-5; Steve Kang (D) beat Sorensen, 6-1, 6-1.

Doubles — Lewis-Skidmore (Pen) beat JJ Hegenauer-Christian Chang, 6-3, 7-6; Meyers-Silberman (Pen) beat Rob Thomas-Mitchell Grant, 6-4, 4-6, 6-4; Lindsey Sanchez-Sam Dalin (D) beat Desing-Kirkemo, 6-1, 6-2.

Jefferson 5, Auburn Riverside 0 (Monday)

Singles — Alex Chan, beat Logan Davis, 6-0, 6-0; Alex Lee, beat Jacob Brown, 6-0, 6-0.

Doubles — Cameron Martin-Zach Martin, beat Brett Davis-Connor Heilborn, 6-4, 6-4; Abishek Murali-Tyler Hamashima, beat Adam Parke-Josh Freeman, 6-1, 6-0; Richard Ban-Vivek Ramanujan, beat Derek Johnson-Kedon West, 6-3, 6-4.

Auburn 3, Federal Way 2 (Monday)

Singles — Mitch Stewart, FW, beat Vlad Emerliok, 6-0, 6-0; Alex Lewis, FW, beat Josh Callero, 6-1, 6-3.

Doubles — JJ Ruffin-Avinir Kravchuk, A, beat Sean Hwang-Napolean Hugnh, 6-1, 6-3; Peter Youn-Riley Hartke, A, beat Alex Dall-Yun Kim, 3-6, 6-1, 6-4; Olaf Somerlik-Peter Kravchuck, A, beat John Scott-Sameen Norioz, 6-1, 6-4.

 

Volleyball

SPSL North standings — Auburn Riverside 3-0, Kentridge 3-0, Kentwood 2-1, Kentlake 2-1, Tahoma 2-2, Kent-Meridian 1-1, Auburn 1-3, Jefferson 0-3, Mount Rainier 0-3.
SPSL South standings — Emerald Ridge 4-0, Curtis 3-0, Puyallup 2-1, Rogers 2-2, Graham-Kapowsin 1-1, Bethel 1-3, Beamer 0-3, Federal Way 0-3, Spanaway Lake 0-1.
SPSL 3A standings — Bonney Lake 3-0, Auburn Mountainview 3-1, Enumclaw 3-1, Peninsula 1-3, Decatur 0-3, Lakes 0-2.

Graham-Kapowsin d. Beamer, 22-25, 25-23, 12-25, 25-15, 15-10 (Wednesday)

Beamer highlights — Megan Huff, 20 kills; Kelsey Miholland, 8 kills, 36 assists, 20 digs, 3 aces.

Federal Way d. Christian Faith, 25-8, 25-19, 25-14 (Tuesday)

Federal Way highlights — Luaipou Lologo, 7 kills, 4 aces; Aya Bispham, 11 digs, 3 aces.

Rogers d. Federal Way, 25-17, 25-17, 25-12 (Wednesday)

No highlights reported.

Auburn Riverside d. Jefferson, 25-10, 25-17, 25-11 (Wednesday)

Jefferson highlights — Leone Tanielu, 10 assists; Mackenzie Mowry, 14 digs.

Federal Way d. Christian Faith, 25-8, 25-19, 25-14 (Monday)

Federal Way highlights — Luaipou Lologo, 7 kills, 4 aces; Aya Bispham, 11 digs, 3 aces.

 

Girls Soccer

SPSL North standings — Tahoma 10-0-0; Kentridge 8-2-0; Kentwood 6-2-1; Kentlake 4-4-1; Auburn 4-5-0, Mount Rainier 3-4-2; Auburn Riverside 2-5-1; Jefferson 2-8-0; Kent-Meridian 0-9-1
SPSL South standings — Puyallup 8-1-1; Curtis 7-1-2; Emerald Ridge 6-3-1; Federal Way 4-0-5; Rogers 4-3-2; Beamer 3-4-3; Graham-Kapowsin 2-7-1; Bethel 1-7-2; Spanaway Lake 0-9-1.
SPSL 3A standings — Enumclaw 4-0-0; Bonney Lake 3-0-0; Auburn Mountainview 2-2-0, Lakes 0-2-0, Peninsula 0-2-0; Decatur 0-3-0.

Beamer 1, Curtis 0 (Thursday)

Beamer goal — Megan Anderson (un), 55th minute. Shutout — Casey Woehrle.

Kentridge 4, Jefferson 0 (Thursday)

Kentridge goals — Hayley Mar (un), 18th; Ally Carrigan (Mar), 23rd; Katie Kennedy (un), 29th; Shyann Glasser (un), 79th.

Enumclaw 3, Decatur 0 (Thursday)

Enumclaw goals — Mia Fornelius (Nadine Huff), 34th; Huff (Fornelius), 41st; Cayla Dahl (un), 51st.

Federal Way 3, Bethel 0 (Tuesday)

Federal Way goals — Gabriela Pelogi (Audrey Shin); Pelogi (Shin); Shin (Pelogi). Shutout — Sarah Shimer.

Jefferson 2, Kent-Meridian 1 (Tuesday)

Jefferson goals — Chentay Warnes (un), 42nd minute; Warnes (un), 72nd. K-M goal — Reanna Rogers (un), 64th.

Puyallup 2, Beamer 0 (Tuesday)

Puyallup goals — Reanna Clemenson (Whitney Marshall, 49th; Sierra Carrington (Allison Shelton), 76th.

Auburn Mountainview 4, Decatur 2 (Tuesday)

A-M goals — Delene Colburn, 30th; Nicole Carter, 45th; Carter, 67th; Carter, 70th. Decatur goals — Victoria Braun, 59th; Sydnee Patin, 64th.

 

Girls Swimming

Curtis 131, Beamer 52 (Thursday)

200 medley relay — Curtis (Britt, Rzeszewicz, Postma, Langlow), 2:02.07. 200 free — Holly, C, 2:04.83. 200 IM — Postma, C, 2:28.37. 50 free — Langlow, C, 26.87. Diving — Gienger, C, 125.40. 100 fly — Postma, C, 1:08.39. 100 free — Holly, C, 58.00. 500 free — Walden, C, 5:51.20. 200 free relay — Curtis (Wilson, Peterson, Britt, Holly), 1:53.74. 100 back — Wintler, TB, 1:07.03. 100 breast — Britt, 1:16.49. 400 free relay — Curtis (Postma, Walden, Langlow, Holly), 3:59.83.

Lakes 96, Decatur 86 (Thursday)

200 medley relay: D (Tori Snyder, Marisa Gliege, Lanie Vuong, Ciara Neely) 2:12.47; 200 free: Mikayla Lundeen (L) 2:16.52; 200 IM: Vuong (D) 2:27.77; 50 free: Neely (D) 28.27; Diving: Anna Paradee (D) 140.35; 100 butterfly: Vuong (D) 1:03.82; 100 free: Snyder (D) 1:02.64; 500 free: Leighanne Davis (L) 7:06.04; 200 free relay: D (Snyder, Neely, Gliege, Vuong) 1:55.02; 100 back: Neely (D) 1:13.74; 100 breast: Aryas Resco (L) 1:26.38; 400 free relay: L (Lundeen, Makayla Henry, Resco, Kasey Casanova) 4:26.22

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Jul 25 edition online now. Browse the archives.